بحران نوجوانی
رپورتاژ آگهی

بحران نوجوانی

نوجوانی دوره ای است که در آن بیشترین و نمایان ترین دگرگونی ها در چارچوب کلی رشد و تحول به وقوع می پیوندد. و هم نوجوان و هم نزدیکان به ویژه پدر و مادر را دچار شگفتی و سردرگمی می کند. افزایش قد و تا اندازه ای وزن بروز تغییراتی در چهره و صدا، بیدار شدن میل جنسی، کمال طلبی، استقلال جویی، گرایش های تعصب آمیز به دوستان، فاصله گرفتن از والدین، حساس بودن درباره جسم و سلامتی، توانایی تفکر انتزاعی، و در نتیجه پدید آیی شناخت اجتماعی و اسطوره های شخصی، بروز شدید هیجان ها، دل مشغولی و توجه افراطی به خود و … از مشخص ترین زمینه های تحولی در نوجوانان به حساب می آیند. مشکلات دوره نوجوانی مختص هیچ ملت و مردم خاصی نیستند. و برای تمام مردم در همه جای دنیا وجود دارند. اصولاً نوجوانی پلی از کودکی به سوی بزرگسالی و دورانی است که افراد از آرامش و راحتی دوران کودکی فاصله می گیرند و به سوی گرفتاری های دوران بزرگسالی می شتابند. این دوران ممکن است برای نوجوان ها و همچنین والدین آن ها هراس آور باشد.

 

بحران نوجوانی

پرورش و تربیت یک نوجوان کاری پر دردسر و هیجان انگیز است. و والدین باید خودشان را آماده کنند که برای این کار ساعت های بیشماری را صرف کنند. طی این فرآیند، آن ها شاهد به چالش کشیده شدن اقتدار و جایگاهشان هستند. و در بیشتر موارد، مجبور می شوند به دو زبان تسلط داشته باشند. زبان خودشان و زبان نوجوان هایشان. آن ها باید بسیار صبور باشند و آمادگی آن را داشته باشند تا بدون دریافت هیچ مزدی، این کار ها را انجام بدهند. بدون تردید تربیت فرزندان در این دنیای پیچیده و پرتنش، مهمترین کاری است که یک انسان می تواند انجام دهد. و این شغل اجر و پاداشی بی پایان دارد. شکی نیست که در تمام کشورها پدرها ومادرها به فرزندانشان عشق می ورزند. و مایل هستند بدانند که چگونه می توانند تا حدی که در توان دارند، بهترین پدر و مادر باشند.

 

آیا تابحال به طور جدی به این موضورع فکر کرده اید که فرزند نوجوان شما در بزرگسالی، چه شخصیت و منشی خواهد داشت؟ عوامل خیلی زیادی بر آینده نوجوان شما تأثیر می گذارند. مثلاً عواملی که شخصیت نوجوان شما را شکل می دهند عبارت اند: صفاتی که به صورت وراثتی کسب می کند، خانواده و جامعه ای که در آن زندگی می کند، و آموزش و مراقبتی که پدر و مادر برایش فراهم می کنند. از آنجایی که نمی توان خصوصیت وراثتی را عوض کرد، و یا نمی توان همه دنیا را تغییر داد پس خانواده نوجوان ها یک عنصر تعیین کننده در سرنوشت آن ها هستند. و به همین دلیل یک وظیفه مهم به عهده شما است. به عنوان یک پدر یا مادر به کمک روانشناس می توانید به نوجوان خود کمک کنید که خود را با مراحل رشدش وفق دهد. می توانید دنیا را برایش معنی کنید. و او را از خطرات موجود در آن آگاه سازید. برایش یک الگوی مناسب باشید. و هر زمان که احتیاج داشت، آسایش را برایش فراهم کنید. پس پدر ومادر بودن کار ساده ای نیست. اما این کار یکی از مهم ترین نقش هایی است که به عهده می گیرید. شما اولین الگو و معلم فرزندتان هستید. پدر و مادر به فرزند خود یاد می دهند و می فهمانند که یک انسان منحصر به فرد است. عمیقاً دوست داشته می شود و شایسته شاد بودن است. این احساس ها می توانند یک عمر دوام داشته باشند.

Rate this post
نظرات

نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *