تغییر در بخش تولید هوشمند و بیمه با فناوری بلاکچین

رییس کنفرانس بین‌المللی بلاکچین، رمز ارزها و اقتصاد جهانی گفت: فناوری “بلاکچین”(Blockchain) خلاف آن‌چه که تصور می‌شود، تنها برای استفاده در سیستم بانکداری نیست، بلکه کل دنیای فناوری و به‌ویژه بخش تولید هوشمند و بیمه را نیز دستخوش تغییر اساسی خواهد کرد.

تغییر در بخش تولید هوشمند و بیمه با فناوری بلاکچین

دکتر پیمان سرحدی، رییس‌کل باشگاه نوآوری و فناوری یونسکو اظهار کرد: کنفرانس علمی-بین‌المللی حوزه بلاکچین، رمز ارزها و اقتصاد جهانی در ایران با حضور اساتید، اندیشمندان، فعالان و توسعه‌دهندگان و متخصصان این حوزه، به همت باشگاه نوآوری و فناوری یونسکو و کمیسیون ملی یونسکو- ایران و با حمایت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت صنعت، معدن و تجارت، کمیسیون‌های اقتصادی، برنامه و بودجه و فراکسیون راهبردی مجلس شورای اسلامی، سازمان جهانی مالکیت فکری، باشگاه آموزش‌های الکترونیکی یونسکو، سیویلیکا و دانشگاه‌های تهران، شهید بهشتی، صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی، علامه طباطبایی، آزاد اسلامی و علوم پزشکی مجازی، ۱۴ و ۱۵ مرداد ماه جاری به‌شکل آنلاین از ساعت ۹:۰۰ تا ۱۸:۰۰ برگزار می‌شود.

رییس کنفرانس بین‌المللی بلاکچین، رمز ارزها و اقتصاد جهانی در این‌باره عنوان کرد: فناوری بلاکچین می‌تواند امکان انتقال مطمئن و معتبر داده‌ها و همچنین یک شبکه قابل ردیابی ناگسستنی را فراهم کند که این ویژگی‌ها تنها برای امور بانکی نیست.

وی ادامه داد: با توجه به پیشرفت روزافزون ارزهای دیجیتال و استفاده آن‌ها از قابلیت‌های بسیار زیاد تکنولوژی بلاکچین به‌عنوان سیستمی غیرمتمرکز با امنیت بالا، آشنایی بیشتر با این تکنولوژی یکی از اصول و مفاهیم پایه برای ورود به دنیای ارزهای دیجیتال و بهره‌وری از آن‌ها است. علاوه بر این افراد با آشنایی بیشتر با بلاکچین می‌توانند ارز دیجیتال خود را ایجاد کنند، پس بسیار واضح است که درک درست بلاکچین و کاربردهای آن از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است که به‌عنوان پدیده ای اثرگذار در تولید هوشمند نباید نادیده گرفته شود.

سرحدی با اشاره به تاثیر بلاکچین در صنعت بیمه گفت: بلاکچین پتانسیل بالایی برای به‌کارگیری در صنعت بیمه دارد. در شرایطی که اثبات و تأیید اعتبار، ضرورت بالایی داشته باشد، بلاکچین به‌کار می‌آید. تشخیص و جلوگیری از تقلب و خودکارسازی فرآیند رسیدگی، از مهم‌ترین مزایای بلاکچین در صنعت بیمه محسوب می‌شوند.

رییس کنفرانس بین‌المللی بلاکچین با توضیحاتی درباره تحقیق و بررسی علمی اقتصاد جهان و استفاده از فناوری‌های نوظهور با امنیت بالا همچون بلاکچین؛ ایجاد زمینه مناسب برای همکاری، تبادل نظر و انتقال تجربیات و دستاوردهای علمی و عملی اساتید و پژوهشگران حوزه‌های فناوری بلاکچین، ارائه راهکارهای نوین برای پیشبرد صنعت کشور با استفاده از فناوری‌های جدید و به‌ویژه فناوری بلاکچین، فرهنگ‌سازی و انتقال درست تعریف بلاکچین و فناوری‌های نوین علمی در صنعت‌های مختلف، تبادل‌نظر درباره فرصت‌شناسی با استفاده از فناوری زنجیره ‌بلوک، معرفی مدیریت دانش‌محور برای اداره هر چه بهتر سازمان‌ها و آموزش و مفهوم‌شناسی در حوزه کریپتوکارنسی‌ها (رمز ارزها) را از اهداف این کنفرانس بین‌المللی برشمرد.

رییس‌کل باشگاه نوآوری و فناوری درباره کارگاه‌های آموزشی حین برگزاری کنفرانس نیز توضیحاتی داد و اظهار کرد: ما تلاش کردیم در این حوزه به موضوعات تازه‌ای ورود کنیم؛ چراکه این فناوری در دنیا به‌طور گسترده‌ای توسعه یافته است و صنایع بزرگ دنیا در تلاشند تا بتوانند از ظرفیت این فناوری نوین برای توسعه و پیشبرد خود استفاده کنند.

وی افزود: بلاکچین و استخراج رمز ارزها (ماینینگ)، بلاکچین در زنجیره تأمین و صنایع غذایی، بلاکچین و حقوق مالکیت فکری (Copyright)، بلاکچین در صنعت برق و مخابرات، حاکمیت توکن و حاکمیت در بلاکچین، بلاکچین و غیرمتمرکزسازی اقتصادی (DeFI) و بلاکچین در صنعت بیمه از پنل‌های تخصصی این کنفرانس بین‌المللی هستند.

سرحدی، کنفرانس بین‌المللی بلاکچین و رمز ارزها را محلی برای گفتمان مشترک دولت، مجلس، متخصصان و نخبگان در بخش خصوصی برشمرد و گفت: در این کنفرانس با بسترسازی مناسب برای هم‌فکری و همچنین ارائه نظرات درست و کارشناسی می‌توان به یک چارچوب و قاعده مشترک رسید.

رییس‌کل باشگاه نوآوری و فناوری یونسکو، عمده برخوردهای حاکمیتی و دولتی در حوزه بلاکچین و رمز ارزها را از روی ناآگاهی دانست و افزود: متأسفانه متخصصان، توسعه‌دهندگان و صاحب‌نظران در این رابطه دخالت داده نشده‌اند. حوزه بیت‌کوین، رمز ارزها و بلاک‌چین هرکدام متفاوت هستند و این فناوری نقاط ضعف و قوت دارد؛ ما به‌عنوان یک کشور در حال توسعه و دارای نیروی متخصص جوان باید از این نقاط قوت استفاده حداکثری کنیم، آن هم در شرایطی که این فناوری روز به‌روز در حال رشد و استقبال عمومی در جهان است.

مطلب پیشنهادی

چگونه شیشه یخ زده ماشین خود را پاک کنیم؟

چگونه شیشه یخ زده ماشین خود را پاک کنیم؟

چگونه می توان از یخ زدگی شیشه جلوی اتومبیل جلوگیری کرد؟ از شب قبل که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − 11 =