تغییر در بخش تولید هوشمند و بیمه با فناوری بلاکچین
تکنولوژی

تغییر در بخش تولید هوشمند و بیمه با فناوری بلاکچین

رییس کنفرانس بین‌المللی بلاکچین، رمز ارزها و اقتصاد جهانی گفت: فناوری “بلاکچین”(Blockchain) خلاف آن‌چه که تصور می‌شود، تنها برای استفاده در سیستم بانکداری نیست، بلکه کل دنیای فناوری و به‌ویژه بخش تولید هوشمند و بیمه را نیز دستخوش تغییر اساسی خواهد کرد.

تغییر در بخش تولید هوشمند و بیمه با فناوری بلاکچین

دکتر پیمان سرحدی، رییس‌کل باشگاه نوآوری و فناوری یونسکو اظهار کرد: کنفرانس علمی-بین‌المللی حوزه بلاکچین، رمز ارزها و اقتصاد جهانی در ایران با حضور اساتید، اندیشمندان، فعالان و توسعه‌دهندگان و متخصصان این حوزه، به همت باشگاه نوآوری و فناوری یونسکو و کمیسیون ملی یونسکو- ایران و با حمایت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت صنعت، معدن و تجارت، کمیسیون‌های اقتصادی، برنامه و بودجه و فراکسیون راهبردی مجلس شورای اسلامی، سازمان جهانی مالکیت فکری، باشگاه آموزش‌های الکترونیکی یونسکو، سیویلیکا و دانشگاه‌های تهران، شهید بهشتی، صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی، علامه طباطبایی، آزاد اسلامی و علوم پزشکی مجازی، ۱۴ و ۱۵ مرداد ماه جاری به‌شکل آنلاین از ساعت ۹:۰۰ تا ۱۸:۰۰ برگزار می‌شود.

رییس کنفرانس بین‌المللی بلاکچین، رمز ارزها و اقتصاد جهانی در این‌باره عنوان کرد: فناوری بلاکچین می‌تواند امکان انتقال مطمئن و معتبر داده‌ها و همچنین یک شبکه قابل ردیابی ناگسستنی را فراهم کند که این ویژگی‌ها تنها برای امور بانکی نیست.

وی ادامه داد: با توجه به پیشرفت روزافزون ارزهای دیجیتال و استفاده آن‌ها از قابلیت‌های بسیار زیاد تکنولوژی بلاکچین به‌عنوان سیستمی غیرمتمرکز با امنیت بالا، آشنایی بیشتر با این تکنولوژی یکی از اصول و مفاهیم پایه برای ورود به دنیای ارزهای دیجیتال و بهره‌وری از آن‌ها است. علاوه بر این افراد با آشنایی بیشتر با بلاکچین می‌توانند ارز دیجیتال خود را ایجاد کنند، پس بسیار واضح است که درک درست بلاکچین و کاربردهای آن از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است که به‌عنوان پدیده ای اثرگذار در تولید هوشمند نباید نادیده گرفته شود.

سرحدی با اشاره به تاثیر بلاکچین در صنعت بیمه گفت: بلاکچین پتانسیل بالایی برای به‌کارگیری در صنعت بیمه دارد. در شرایطی که اثبات و تأیید اعتبار، ضرورت بالایی داشته باشد، بلاکچین به‌کار می‌آید. تشخیص و جلوگیری از تقلب و خودکارسازی فرآیند رسیدگی، از مهم‌ترین مزایای بلاکچین در صنعت بیمه محسوب می‌شوند.

رییس کنفرانس بین‌المللی بلاکچین با توضیحاتی درباره تحقیق و بررسی علمی اقتصاد جهان و استفاده از فناوری‌های نوظهور با امنیت بالا همچون بلاکچین؛ ایجاد زمینه مناسب برای همکاری، تبادل نظر و انتقال تجربیات و دستاوردهای علمی و عملی اساتید و پژوهشگران حوزه‌های فناوری بلاکچین، ارائه راهکارهای نوین برای پیشبرد صنعت کشور با استفاده از فناوری‌های جدید و به‌ویژه فناوری بلاکچین، فرهنگ‌سازی و انتقال درست تعریف بلاکچین و فناوری‌های نوین علمی در صنعت‌های مختلف، تبادل‌نظر درباره فرصت‌شناسی با استفاده از فناوری زنجیره ‌بلوک، معرفی مدیریت دانش‌محور برای اداره هر چه بهتر سازمان‌ها و آموزش و مفهوم‌شناسی در حوزه کریپتوکارنسی‌ها (رمز ارزها) را از اهداف این کنفرانس بین‌المللی برشمرد.

رییس‌کل باشگاه نوآوری و فناوری درباره کارگاه‌های آموزشی حین برگزاری کنفرانس نیز توضیحاتی داد و اظهار کرد: ما تلاش کردیم در این حوزه به موضوعات تازه‌ای ورود کنیم؛ چراکه این فناوری در دنیا به‌طور گسترده‌ای توسعه یافته است و صنایع بزرگ دنیا در تلاشند تا بتوانند از ظرفیت این فناوری نوین برای توسعه و پیشبرد خود استفاده کنند.

وی افزود: بلاکچین و استخراج رمز ارزها (ماینینگ)، بلاکچین در زنجیره تأمین و صنایع غذایی، بلاکچین و حقوق مالکیت فکری (Copyright)، بلاکچین در صنعت برق و مخابرات، حاکمیت توکن و حاکمیت در بلاکچین، بلاکچین و غیرمتمرکزسازی اقتصادی (DeFI) و بلاکچین در صنعت بیمه از پنل‌های تخصصی این کنفرانس بین‌المللی هستند.

سرحدی، کنفرانس بین‌المللی بلاکچین و رمز ارزها را محلی برای گفتمان مشترک دولت، مجلس، متخصصان و نخبگان در بخش خصوصی برشمرد و گفت: در این کنفرانس با بسترسازی مناسب برای هم‌فکری و همچنین ارائه نظرات درست و کارشناسی می‌توان به یک چارچوب و قاعده مشترک رسید.

رییس‌کل باشگاه نوآوری و فناوری یونسکو، عمده برخوردهای حاکمیتی و دولتی در حوزه بلاکچین و رمز ارزها را از روی ناآگاهی دانست و افزود: متأسفانه متخصصان، توسعه‌دهندگان و صاحب‌نظران در این رابطه دخالت داده نشده‌اند. حوزه بیت‌کوین، رمز ارزها و بلاک‌چین هرکدام متفاوت هستند و این فناوری نقاط ضعف و قوت دارد؛ ما به‌عنوان یک کشور در حال توسعه و دارای نیروی متخصص جوان باید از این نقاط قوت استفاده حداکثری کنیم، آن هم در شرایطی که این فناوری روز به‌روز در حال رشد و استقبال عمومی در جهان است.

Rate this post
نظرات

نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 5 =