0

راهکار جدید دانشمندان برای درمان صرع

درمان صرع

محققان آمریکایی می‌گویند سلول‌های میکروگلیا در مغز می‌توانند به بهبود نورون‌های آسیب دیده پس از حملات صرعی کمک کنند. صرع یک بیماری مزمن است که شامل مجموعه از اختلالات عصبی و بلند مدت می‌شود و ویژگی بارز آن حملات صرعی است. دلایل زیادی برای بروز بیماری صرع وجود دارد که یکی از آن‌ها ناشی از آسیب به مغز بر اثر جراحت است. دانشمندان تاکنون تلاش زیادی برای یافتن راهکار درمانی موثر برای التیام این بیماری انجام داده اند و به تازگی محققان آمریکایی به اطلاعات جدیدی در این زمینه دست یافته اند.

درمان صرع

بر این اساس، دانشمندان دانشگاه ویرجینیا آمریکا به اطلاعات جدیدی درباره یک سازوکار ناشناخته در بازسازی و التیام مغز دست یافته اند که آن‌ها را برای درمان حملات صرعی ناشی از جراحت مغزی امیدوار کرده است.
گرچه دارو‌هایی برای جلوگیری از حملات صرعی هم اینک موجود است، اما حقیقت این است که متاسفانه این دارو‌ها بر روی نزدیک به یک سوم از بیماران موثر نیستند. از این رو، یافتن راهکار‌های جدید درمانی برای آن‌ها ضروری است.

محققان در مطالعات خود به بررسی یک پاسخ ایمنی طبیعی مغز پرداختند. در این تحقیقات دانشمندان مشاهده کردند سلول‌های ایمنی به نام میکروگلیا نه تنها سلول‌های آسیب دیده مغزی را پس از حملات صرعی پاکسازی می‌کنند، بلکه اقدام به درمان نورون‌های آسیب دیده مغزی هم می‌کنند.یکی از دانشمندان در این زمینه می‌گوید: پیش‌تر نیز به طور عمومی این ایده که میکروگلیا باعث بهبود حملات صرعی می‌شود مطرح بود، اما چگونگی عملکرد آن مشخص نبود. تحقیقات ما نشان داد میکروگلیا علاوه بر آنکه به سادگی باعث پاکسازی سلول‌های آسیب دیده می‌شود، از سلامت نورون‌ها فراتر از بیماری صرع و تشنج ناشی از آن مراقبت می‌کند.

دانشمندان در این تحقیقات اقدام به بررسی مغز موش‌ها پس از حملات صرع کردند. نتایج این مطالعات برای آن‌ها غیرقابل باور و عجیب بود. میکروگلیا پس از حملات صرع شروع به پاکسازی مغز می‌کرد. همچنین این سلول‌ها اقدام به تشکیل یک ساختار به هم‌چسبیده همانند کیسه می‌کردند.با این حال، این ساختار برخلاف سلول‌های ایمنی دیگر به بافت سلول‌های مغز آسیب نمی‌زند بلکه باعث آماس و تورم دندریت‌ها که مسئول ارسال پیام‌های عصبی در مغز هستند، می‌شود. در حقیقت میکروگلیا به جای پاکسازی مغز و بلعیدن این سلول‌های آسیب دیده، اقدام به ترمیم نورون‌ها می‌کند.

این ساختار به هم چسبیده برای چند ساعت باقی می‌ماند و پس از ترمیم دندریت‌های نورون این ساختار نیز از بین می‌رود. گرچه هنوز دانشمندان به طور دقیق به نوع سازوکار و فرآیند عمل میکروگلیا پی نبرده اند، اما این تحقیقات به آن‌ها برای یافتن راهکاری موثر برای درمان بیماری صرع ناشی از جراحت کمک می‌کند.

Rate this post

نظرات کاربران

  • چنان چه دیدگاهی توهین آمیز باشد توسط نتگام تایید نخواهد شد.
  • چنان چه دیدگاه شما تبلیغاتی باشد توسط وبسایت نتگام تایید نخواهد شد.
  • چنان چه از لینک سایر وبسایت ها در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنان چه در دیدگاه خود از شماره تماس و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنان چه دیدگاه شما بی ارتباط با موضوع مطلب مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.