ربات بسکتبالیست
تکنولوژی

رونمایی از ربات بسکتبالیست در المپیک توکیو

این فقط انسان‌ها نیستند که مهارت‌هایشان را در المپیک توکیو به نمایش می‌گذارند. چند روز قبل، وقتی تماشاگران آماده‌ی تماشای ادامه بازی بسکتبال امریکا و فرانسه می‌شدند، چشم‌شان به ربات دو متری عجیبی خورد که داخل زمین آمد، توپ را برداشت، بازویش را خم کرد و یک پرتاب سه امتیازی موفق از وسط زمین داشت. این ربات جوری طراحی شده بود که می‌توانست بارها و بارها این کار را با دقت صد در صدی انجام دهد.

این ربات همچنین رکورد جهانی گینس برای توانایی در انجام این کار را در اختیار دارد، هرچند با پرتاب‌هایی کمتر از انسان‌ها. این رباتِ هم‌اندازه‌ی انسان که برخی را به مقایسه‌اش با ربات‌های قاتل فیلم‌ها واداشته، CUE نام دارد. این ربات بسکتبالیست با هوش مصنوعی کار می‌کند و توسط کمپانی تویوتا و صرفا برای تفریح ساخته شده است. دو سال پیش، یک نسخه‌ی قدیمی‌تر، ۲۰۲۰ پرتاب پیاپی را به سبد انداخت تا رکورد پرتاب‌های این چنینی که توسط ماشین انجام شده را به نام خود ثبت کند.

از آن زمان تا حالا این پروژه به خاطر همه‌گیری کرونا چراغ خاموش به کارش ادامه داده بود. اما یکشنبه، یک نسخه‌ی ۷۵ کیلوگرمی از این ربات بسکتبالیست که پیراهن شماره ۹۵ را به تن داشت، در وقت استراحت بین دو نیمه به وسیله‌ی چرخ‌های تعبیه‌شده زیر پاهایش خود را به داخل زمین رساند. CUE سه پرتاب انجام داد و هر سه را به سبد نشاند. البته به گفته‌ی مهندسان تویوتا، در پرتاب کمی کند است و به‌طور میانگین ۱۵ ثانیه طول می‌کشد تا پرتابش را انجام دهد.

کاربران توئیتر به شوخی این ربات را با بن سیمونز، گارد تیم فیلادلفیا که به خاطر تلاش‌هایش در پرتاب‌های سه امتیازی مشهور است، مقایسه کرده‌اند.

ربات بسکتبالیست

Rate this post
نظرات

نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *