تمشک و قرص ال کارنیتین در کف دو دست
رپورتاژ آگهی

قرص ال کارنیتین و تاثیر آن در لاغری

قرص ال کارنیتین و تاثیر آن در لاغری، اگر می‌خواهید نکات واقعی و علمی را درباره این محصول بدانید، همراه ما باشید.

رژیم لاغری خوب و داشتن فعالیت بدنی کافی از جمله راهکارهای کاهش وزن هستند؛ با این وجود برخی علاقه‌ای به این راهکارها ندارند و می‌خواهند با استفاده از دارو، لاغری و تناسب اندام را خیلی راحت و سریع تجربه کنند. در میان داروهایی که ووجود دارد، قرص ال کارنیتین شهرت بیشتری دارد؛ این قرص حتی در میان بدن‌سازان نیز معروف است. در این مطلب  قصد داریم بررسی کنیم که قرص ال کارنیتین، تا چه اندازه می‌تواند در رژیم غذایی برای لاغری و افزایش سوخت و ساز بدن موثر باشد. اگر می‌خواهید نکات واقعی و علمی را درباره این محصول بدانید، همراه ما باشید.

کاهش وزن بدون استپ وزنی، با رژیم لاغری لیمومی

ال کارنیتین چیست؟

ال کارنیتین  یک ماده طبیعی است که نقش کلیدی در تولید انرژی بدن دارد. این ماده باعث انتقال اسیدهای چرب به مراکز تولید انرژی سلول‌ها در بدن کمک می‌شود. این فرآیند برای عملکردهای مختلف بدن، از جمله حرکت عضلات و تامین انرژی کلی بدن مهم است. ال کارنیتین در بسیاری از مواد غذایی مثل گوشت، مرغ، ماهی، شیر، پنیر و… یافت می‌شود.

تمشک و قرص ال کارنیتین در کف دو دست

قرص ال کارنیتین چطور بر کاهش وزن تاثیر می‌گذارد؟

قرص ال کارنیتین به بدن کمک می‌کند که به جای سوزاندن قند برای تامین انرژی، از سلول‌های چربی استفاده کند و با این کار باعث افزایش چربی‌سوزی و کاهش وزن می‌شود. در واقع ال کارنیتین اسیدهای چرب را به مراکز تامین انرژی سلول‌های بدن انتقال می‌دهد. همچنین این ماده به بهبود تولید انرژی و افزایش عملکرد ورزشی بدن هم کمک می‌کند.

چند عدد قرص کپسول در کف دست

انواع مختلف کارنیتین کدامند؟

ال-کارنیتین فرم استاندارد و فعال بیولوژیکی که در بدن انسان است اما چند نوع کارنیتین دیگر هم وجود دارد مثل:

1. دی کارنیتین:

شکل غیر فعالی کارنیتین است که سطح کارنیتین خون را کاهش و تجمع چربی را افزایش می‌دهد. این نوع کارنیتین به طور بالقوه منجر به التهاب کبد و استرس اکسیداتیو می‌شود.

2. استیل ال کارنیتین (ALCAR):

این نوع کارنتین مزایای بالقوه‌ای برای سلامت مغز دارد و از آن برای افرادی که مبتلا به بیماری‌های عصبی یا شناختی هستند استفاده می‌شود.

3. پروپیونیل ال کارنیتین:

برای مشکلات گردش خون مانند بیماری عروق و فشار خون بالا مناسب است، باعث بهبود روند جریان خون می‌شود.

4. الکارنیتین ال تارتارات:

جذب سریعی در بدن دارد و به همین علت در مکمل های ورزشی اضافه می‌.شود. ال تارتارات به درد عضلانی و بهبودی پس از ورزش کمک می‌کند.

آیا مصرف قرص ال کارنیتین، برای همه مفید است؟

همان‌طور که در مطلب قبل گفته شد، وظیفه اصلی قرص ال کارنیتین، چربی‌سوزی است. سپس وظیفه بعدی آن تولید انرژی حاصل از سوخت چربی است. پس قطعاً بله! لاغری با قرص ال کارنیتین ممکن است. تحقیقات نشان داده بعد از مصرف این قرص، روند متابولیسم در بدن تشدید می‌شود و اما مسئله به همین سادگی‌ها هم نیست.

در حالت عادی بدن به‌اندازه کافی، ال کارنیتین مورد نیاز خود را تولید می‌کند. بدن از این ماده برای کنترل حجم چربی خون و تولید انرژی استفاده می‌کند. هرگاه بیش از نیاز بدن از این ماده وجود داشته باشد، بدن آن را از طریق مجاری ادراری دفع می‌کند و در واقع هیچ فایده‌ای نخواهد داشت. به کلامی ساده‌تر، مصرف قرص ال کارنیتین، به‌تنهایی و برای افراد عادی، تأثیری در کاهش وزن آن‌ها نخواهد داشت.

تحقیقات نشان داده است که تأثیرگذاری ال کارنیتین، زمانی قابل لمس است که بدن به این ماده نیاز داشته باشد. این ماده به‌وسیله فعالیت‌های بدنی سنگین و تمرینات مداوم بدن‌سازی سوخت می‌شود. در چنین حالتی مصرف قرص ال کارنیتین، می‌تواند به‌عنوان یک مکمل مفید به کار شما بیاید.

متر و یک قاشق که با کپسول پر شده

آیا قرص ال کارنیتین ضرر دارد؟

یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های افرادی که به سبک زندگی سالم اعتقاد دارند، هنگام استفاده از مکمل‌های ورزشی و قرص‌های لاغری، ضررها و عوارض جانبی آن‌ها است. قرص ال کارنیتین، از موادی تشکیل‌شده که این مواد با بدن انسان ‌همخوانی دارند. پس در واقع، ضررهای شدید را نمی‌توان برای این قرص در نظر گرفت، اما هنوز هم قطعاً مصرف قرص شیمیایی عوارض خودش را دارد.

البته باید توجه داشته باشید، خرید قرص‌های چربی‌سوز، از فروشنده‌های غیرمعتبر، بسیار خطرناک است. بسیار دیده ‌شده که قرص‌های مخرب و مضری به نام ال کارنیتین، به ورزشکاران یا افراد متقاضی لاغری داده می‌شود که پس از مدتی آن‌ها را درگیر عوارض و آسیب‌های فراوان می‌کند.

عوارض جانبی قرص ال-کارنیتین چیست؟

در ادامه به بعضی از این عوارض لاغری با قرص ال کارنیتین اشاره می‌کنیم

1. حالت تهوع

برخی از افراد ممکن است حالت تهوع خفیف را با مصرف مکمل ال-کارنیتین تجربه کنند، به خصوص زمانی که در دوزهای بالاتر این مکمل را مصرف می‌کنند. این اثر معمولاً موقتی است و ممکن است به مرور زمان و با تطبیق بدن با مکمل کاهش پیدا کند.

2. اسهال

در برخی موارد، مکمل ال کارنیتین ممکن است منجر به ناراحتی های گوارشی از جمله اسهال شود. اگر این عارضه را تجربه کردید باید با مشورت پزشک دوز مصرفی را کاهش دهید.

3. تغییر بو در ادرار و عرق

یک عارضه جانبی گزارش شده از مکمل ال-کارنیتین، تغییر قابل توجه در بوی ادرار و عرق است. این اتفاق ممکن است برای خیلی از افرادی که از این قرص استفاده می‌کنند بروز پیدا کند، به ویژه در دوزهای بالاتر. اما توجه داشته باشید این عارضه به عنوان یک عارضه موقت و بی‌ضرر در نظر گرفته می‌شود.

چند عدد قرص کپسول سفید

4. تاثیر بر کلیه

اگر مشکل کلیه دارید باید حتما زیر نظر پزشک قرص ال-کارنتین را مصرف کنید. Sciencedirect می‌گوید: ال- کارنیتین ممکن است کم خونی بیماران همودیالیزی را کاهش دهد و باعث خطر برای آن‌ها شود.

5. افزایش اشتها

در برخی موارد، افراد ممکن است متوجه افزایش اشتها در نتیجه مصرف مکمل ال کارنیتین شوند. این اثر می‌تواند در بین افراد متفاوت باشد، اما به هر حال برای افرادی که به دنبال کاهش وزن هستند این خبر خبر خوبی نیست.

فواید قرص ال کارنیتین چیست؟

قطعاً قرص ال کارنیتین، در کنار عوارض، فوایدی هم دارد. همان‌طور که گفته شد این قرص در مواردی توسط پزشک هم تجویز می‌شود. این قرص فوایدی به شرح زیر دارد:

  • چربی سوزی
  • کاهش وزن
  • تبدیل چربی به انرژی
  • تقویت بافت عضلانی
  • کاهش چربی اطراف شکم و پهلو
  • تقویت سیستم مغزی
  • در مواردی، پیشگیری از سرطان

قرص ال کارنیتین با چه داروهایی تداخل دارد؟

به طور کلی قرص ال کارنیتین برای لاغری را می‌توان با انواع داروها استفاده کرد اما افرادی که هورمون‌های تیروئید، دیکومارول و وارفارین استفاده می‌کنند، نباید ال کارنیتین بخورند. جدای از این موضوع بهتر است مصرف ال کارنیتین تنها زیر نظر پزشک متخصص باشد تا به شما آسیبی نرسد.

سخن پایانی:

قرص ال کارنیتین برای لاغری می‌تواند برای چربی‌سوزی مفید باشد، البته با توجه به شرایطی که گفته شد. اگر درگیر مشکلات قلبی، کلیوی یا کبدی هستید، بهتر است از مصرف این قرص خودداری کنید یا آن را تحت نظر پزشک مصرف کنید. همچنین برای دریافت تمام فواید این قرص، دور فروشنده‌های اینترنتی و غیررسمی را خط بکشید.

این مطلب برگرفته از مجله سلامتی لیمومی است

Rate this post
نظرات

نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *