0

لیست بهترین فیلم های ایرانی سال ۹۹

لیست بهترین فیلم های ایرانی سال ۹۹

سالی که گذشت می‌تواند حکم یک نقطه عطف در عرصه تولیدات سینمایی و تلویزیونی ایران و به‌طورکلی دنیای سرگرمی را داشته باشد؛ سالی که با تعطیلات اجباری سینما و رونق کسب‌وکار پلتفرم‌های آنلاین پخش محتوا همراه شد و ناخواسته و به‌سرعت قواعد بازی را برای همیشه تغییر داد. درست مانند پلتفرم‌های مهم و بین‌المللی، ازجمله نتفلیکس، که بررسی آماری و داده‌کاوی از رفتار و سلیقه کاربران به کلید اصلی برای تولیدات آینده تبدیل‌شده، مرور فیلم ها و سریال های موفق و پرمخاطب پلتفرم‌های ایرانی در سال ۹۹ هم برای ادامه این راه به‌شدت می‌تواند تعیین‌کننده باشد.

لیست بهترین فیلم های ایرانی سال ۹۹

۱- چشم و گوش بسته
کمدی موفق اکران سال ۹۸، کنجکاوی زیادی را پیرامون تماشا بین مخاطبان سینمای ایران ایجاد کرد و قابل‌انتظار بود که فیلم در نمایش خانگی هم با استقبال مواجه شود. محبوبیت روزافزون بهرام افشاری را هم در نظر بگیرید که در نوع خودش مخاطبان تازه‌ای را پای تماشای این کمدی شسته‌ورفته نشانده که در زمان اکران واکنش مثبت منتقدان و مخاطبان را به همراه داشت.

۲- جهان با من برقص
در میان فیلم ها و سریال های ایرانی ۹۹ جزو معدود فیلم‌هایی بود که هم از سوی مخاطب عام با استقبال مواجه شده بود و هم مخاطب خاص. برنده جایزه بهترین فیلم از آخرین دوره جشنواره جهانی فجر، سابقه سروش صحت در ساخت سریال‌های موفق، فضای متفاوت و ترکیب جذاب بازیگران شامل علی مصفا، جواد عزتی، پژمان جمشیدی، هانیه توسلی و… همه گزینه‌هایی هستند که مخاطب بالقوه برای تماشای فیلم را افزایش می‌دهند. علاوه بر این، فیلم در اوایل سال و بعد از تعطیلات اجباری سینما به صورت آنلاین منتشر شد که همین نیز به دیده شدن بیشتر آن کمک کرد.

۳- خوب، بد، جلف ۲: ارتش سری
بعد از تعطیلات اجباری سینما به دلیل شیوع کرونا، بعد از حدود سه ماه قرار شد که سینماها با نمایش دو فیلم «شنای پروانه» و «خوب، بد، جلف ۲» بازگشایی شوند؛ دو فیلمی که بعد از جشنواره سی و هفتم پیش‌بینی می‌شد جزو پرفروش‌ترین فیلم‌های اکران سال بعد باشند. عملکرد فیلم‌ها در اکران عمومی کمتر از حد انتظار بود، اما «خوب، بد، جلف ۲» سریعاً به‌صورت آنلاین اکران و بعد هم در شبکه نمایش خانگی عرضه شد و مخاطبان زیادی را جذب کرد، به حدی که این استقبال زمینه‌ساز ادامه داستان فیلم در قالب یک مینی سریال شد.

۴- جان‌دار
یکی از فیلم‌های نمونه‌ای در جریان درام‌های اجتماعی سینمای ایران که هرچند در اکران عمومی موفقیت ویژه‌ای نداشت، به دلیل ترکیب متفاوت بازیگران و حضور نام‌هایی چون فاطمه معتمدآریا، حامد بهداد، جواد عزتی و باران کوثری استقبال از آن در شبکه نمایش خانگی دور از ذهن به نظر نمی‌رسید.

۵- زن‌ها فرشته‌اند ۲
پویا فیلم در تمام این سال‌ها روند مشخصی را طی کرده و ثابت کرده که در هر حد و اندازه و در هر شرایطی با کف انتظارات در تولید می‌تواند بخشی از مخاطبان سینمای ایران را راضی کند. زن‌ها فرشته‌اند ۲ بدون توجه به نظرات و واکنش‌های منتقدان، هم در اکران عمومی، با در نظر گرفتن شرایط فعالیت سینماها در دوران کرونا، هم در اکران آنلاین و هم در شبکه نمایش خانگی با استقبال نسبی مواجه شد.

۶- طلا
یکی از محصولات سینمایی قابل‌اعتنا در چند سال اخیر که بعد از آغاز طرح اکران آنلاین، بدون نمایش عمومی مستقیماً در اینترنت منتشر شد و متعاقب اکران آنلاین موفق بعداً به شبکه نمایش خانگی هم آمد. با توجه به کیفیت فیلم، سازندگان، ترکیب بازیگران و واکنش‌های مثبتی که نسبت به آن وجود داشت، عدم استقبال از فیلم اتفاق غافلگیرکننده‌تری به شمار می‌رفت تا استقبال از آن.

۷- مطرب
پرفروش‌ترین فیلم سینمایی تاریخ سینمای ایران (البته با احتساب رقم بلیت و نه تعداد مخاطب) آن‌قدر عنوان کنجکاوی برانگیزی هست که جمعیت زیادی را به تماشای یک فیلم دعوت کند. تمام دلایلی که باعث شده بود تا فیلم در اکران عمومی موفق شود، مانند ترکیب بازیگران، سوژه، لوکیشن استانبول، بازیگران خارجی و…، همه در شبکه نمایش خانگی هم به قوت خود باقی بودند و ازقضا جمعیت بیشتری را برای تماشا وسوسه کردند.

۸- ماجرای نیمروز ۲: رد خون
یکی از فیلم‌های مهم در اکران سال قبل بود و با توجه به حواشی گسترده‌ای که پیرامون موضوع و فرا متن‌های آن به وجود آمد، بسیاری از مخاطبانی که در جشنواره یا اکران عمومی موفق به تماشای فیلم نشده بودند، برای ورود آن به شبکه نمایش خانگی لحظه‌شماری می‌کردند. با توجه به اینکه فیلم دیرتر از حد معمول هم بر روی اینترنت عرضه شد، این عطش و هیجان برای تماشای آن افزایش پیدا کرد. محمدحسین مهدویان در چند سال اخیر به نام قابل‌توجهی در سینمای ایران تبدیل‌شده که فارغ از کیفیت آثار و نظرات موافق و مخالف پیرامون آن، حول تمام ساخته‌هایش کنجکاوی عمومی شکل بگیرد.

۹- سال دوم دانشکده من
بازگشت رسول صدر عاملی به سینما پس از چند سال غیبت، که در دهه شصت و هفتاد آثار مهم و پرمخاطب را ساخته بود، در اکران عمومی با استقبال ویژه‌ای مواجه نشد. اما نمایش فیلم در شبکه نمایش خانگی عملکرد بهتری داشته که شاید بتوان چند دلیل عمده را در مورد آن برشمرد، ازجمله زمان مناسب عرضه، میل مخاطبان ایرانی به ملودرام و حضور دو بازیگر زن جوان در نقش‌های اصلی.

بازگشت رسول صدر عاملی به سینما پس از چند سال غیبت، که در دهه شصت و هفتاد آثار مهم و پرمخاطب را ساخته بود، در اکران عمومی با استقبال ویژه‌ای مواجه نشد. اما نمایش فیلم در شبکه نمایش خانگی عملکرد بهتری داشته که شاید بتوان چند دلیل عمده را در مورد آن برشمرد، ازجمله زمان مناسب عرضه، میل مخاطبان ایرانی به ملودرام و حضور دو بازیگر زن جوان در نقش‌های اصلی.

Rate this post

نظرات کاربران

  • چنان چه دیدگاهی توهین آمیز باشد توسط نتگام تایید نخواهد شد.
  • چنان چه دیدگاه شما تبلیغاتی باشد توسط وبسایت نتگام تایید نخواهد شد.
  • چنان چه از لینک سایر وبسایت ها در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنان چه در دیدگاه خود از شماره تماس و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنان چه دیدگاه شما بی ارتباط با موضوع مطلب مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.