0

کشف نوع جدید سلول عصبی در شبکیه چشم

سلول عصبی

در سیستم عصبی مرکزی شبکه ای پیچیده از اعصاب با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند تا اطلاعات حسی و حرکتی را منتقل کنند. این شبکه که اینترنورون ها نام دارند به عنوان واسطه ای در زنجیره ارتباطات عمل می‌کنند.

سلول عصبی

در مقاله ای به رهبری نینگ تیان که در مجله‌ مقالات آکادمی ملی علوم آمریکا منتشر شده است، محققان موفق به کشف نوع شناخته نشده ای از اینترنورونها در شبکیه چشم پستانداران شدند.

این کشف پیشرفتی قابل توجه در این زمینه است زیرا دانشمندان در تلاشند تا با یافتن همه ی دسته های سلولهای عصبی و اتصالاتشان به درک بهتری از سیستم عصبی مرکزی برسند.

تیان می‌گوید: با توجه به فیزیولوژی و ویژگی‌های ژنتیکی میتوان گفت که این سلول‌ عصبی در هیچ‌ یک از پنج دسته اعصاب شبکیه که ۱۰۰ سال پیش کشف شده‌اند، قرار نمیگیرد و به نظر می رسد متعلق به یک دسته جدید باشد.

محققان کشف جدید خود را سلول کامپانا نامیدند. دلیل انتخاب این نام ظاهر این سلول است که شبیه به یک زنگوله دستی است. سلولهای کامپانا سیگنال های بینایی را از هر دو سلول مخروطی و میله ای در شبکیه‌ چشم منتقل می‌کنند اما نقش اصلی آنها هنوز در حال بررسی است. آزمایش ها نشان میدهد که سلول کامپانا به طور معمول برای مدتی طولانی فعال میماند و در پاسخ به تحریک فلاش نوری ۱۰ میلی ثانیه ای حدود ۳۰ ثانیه فعالیت میکند.

Rate this post

نظرات کاربران

  • چنان چه دیدگاهی توهین آمیز باشد توسط نتگام تایید نخواهد شد.
  • چنان چه دیدگاه شما تبلیغاتی باشد توسط وبسایت نتگام تایید نخواهد شد.
  • چنان چه از لینک سایر وبسایت ها در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنان چه در دیدگاه خود از شماره تماس و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنان چه دیدگاه شما بی ارتباط با موضوع مطلب مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.