پودر ماکا
سلامت

10 چیزی که باید درباره خواص پودر ماکا بدانید

پودر ریشه ماکا به دلیل توانایی آن در تقویت میل جنسی، بهبود خلق و خو و بازگرداندن انرژی مورد توجه قرار گرفته است، اما آیا این درست است یا فقط تبلیغاته؟
خستگی، کاهش میل جنسی، حتی افسردگی، اگر در دنیای جدید پس از کووید احساس ناراحتی کرده اید، تنها نیستید. دو سال قرنطینه و تلاش برای جلوگیری یا بهبودی از ویروس کرونا باعث شده است که بسیاری از مردم احساس کنند از اوج خود خارج شده‌اند و به دنبال راه‌حل‌های طبیعی برای بازگرداندن دوباره خود قدیمی خود هستند. یکی از این راه حل های بالقوه در طب جایگزین رایج است و آن ریشه ماکا و پودر ریشه ماکا است.

فلورا واپلز مدیر پزشکی می‌گوید که خواص گزارش‌شده ماکا توضیح می‌دهد که چرا به طور فزاینده‌ای محبوب شده است. او می‌گوید: ریشه ماکا در کوه‌های آند توسط درمانگران سنتی برای بهبود همه چیز از ناباروری گرفته تا میل جنسی گرفته تا سطح خلق و خو و انرژی استفاده شده است. برای افرادی که امیدوارند بیماری هایی مانند کاهش میل جنسی و کندی را درمان کنند، داروهای گیاهی مانند پودر ریشه ماکا در مقایسه با همتایان سنتی خود جذاب تر هستند، مانند داروهای تجویزی زیرا طبیعی هستند یا مصنوعی نیستند.

اما وقتی نوبت به ریشه ماکا می رسد، آیا ارزشش را دارد یا همه اینها فقط تبلیغات است؟ ما در نتگام با کارشناسانی صحبت کردیم که همه چیزهایی را که باید در مورد ریشه ماکا بدانید، از جمله علم پشت این گیاه و فواید ادعایی آن را فاش کردند.

ریشه ماکا از کجا می آید؟

دکتر واپلز می‌گوید که ریشه ماکا که با نام Lepidium meyenii شناخته می‌شود، یک گیاه آند از خانواده خردل است و به آن جنسینگ پرو می‌گویند. اما اجازه ندهید نام شما را فریب دهد. دکتر واپلز می گوید: این در واقع عضوی از خانواده جینسنگ نیست. ممکن است شبیه تربچه یا شلغم فروتن به نظر برسد، اما ماکا قدرت های خودش را گزارش کرده است. دکتر واپلز توضیح می دهد پودر ماکا یا ریشه ماکا از خشک کردن ریشه گیاه ماکا به دست می آید. مردم بومی از آن برای قرن‌ها هم در درمان سنتی و هم برای بهبود باروری مزرعه‌شان استفاده می‌کنند.

او می گوید که این گیاه به طور طبیعی بین دوازده تا چهارده هزار فوت بالاتر از سطح دریا در کوه های آند رشد می کند و در حال حاضر در پرو، بولیوی و برزیل کشت می شود. برخی معتقدند که ماکا یک آداپتوژن است ( دسته ای از گیاهان که می توانند به بدن شما کمک کنند تا بهتر با استرس مقابله کند ).شما معمولاً ماکا را به شکل پودر پیدا خواهید کرد، مانند مکمل‌هایی که می‌توان آن را با نوشیدنی‌ها یا اسموتی‌ها ترکیب کرد.

فواید بالقوه پودر ماکا چیست؟

مانند بسیاری از جایگزین های محبوب طب طبیعی، ادعاهای گزارش شده و مزایای علمی اثبات شده همیشه با هم مطابقت ندارند. دکتر واپلز می گوید: گیاه ماکا تا دهه 80 به طور گسترده ای شناخته نشده بود، و هنوز تحقیقات بسیار کمی در مورد آن وجود دارد.

دکتر ایلبر می گوید، اگرچه بدنه تحقیقات باریک است، اما به آرامی در حال افزایش است. اینها برخی از مزایای ادعایی ریشه ماکا است. به یاد داشته باشید، علم در مورد فواید ریشه ماچا در سلامتی انسان محدود است و بیشتر تحقیقات روی حیوانات انجام شده است. قبل از ارائه هر گونه توصیه، بررسی بیشتر ریشه ماکا برای استفاده انسانی مورد نیاز است.

میل جنسی

یکی از ادعاهای سلامت ریشه ماکا به توانایی آن در افزایش میل جنسی مرتبط است. پس آیا واقعا کار می کند؟ دکتر واپلز می گوید: پاسخ ساده است، هیچ کس نمی داند. در حالی که ادعاهایی مبنی بر بهبود میل جنسی و باروری بر اساس استفاده های سنتی انجام شده است، در حال حاضر هیچ مطالعه قطعی بر روی انسان انجام نشده است.

با این حال، او خاطرنشان می کند که تعداد انگشت شماری از مطالعات کوچک روی موش ها نشان داد که این ماده باروری و رفتارهای جنسی را افزایش می دهد. ناشناخته است که آیا این یافته می تواند به انسان منتقل شود یا خیر. البته، طرفداران ریشه ماکا سوگند یاد می کنند که واقعاً به بازگرداندن جرقه به زندگی جنسی آنها کمک می کند. نکته جالب توجه، به نظر می رسد که ریشه ماکا به تحرک اسپرم کمک می کند و بنابراین می تواند باروری را بهبود بخشد.

دکتر واپلس می گوید: مجموعه شواهدی وجود دارد که به آرامی در حال رشد است که نشان می دهد ریشه ماکا تحرک اسپرم را بهبود می بخشد، که می تواند باروری را بهبود بخشد. با این حال، کار زیادی باید انجام شود و مکانیسم مولکولی دقیق آن هنوز مشخص نیست.

اختلال در نعوظ
یکی دیگر از ادعاهای محبوب ماکا، توانایی آن در درمان اختلال نعوظ است. اما از نقطه نظر علمی، هیئت منصفه هنوز خارج است. مروری بر کارآزمایی‌های بالینی مختلف در سال 2016 که در مورد بهبود کیفیت مایع منی منتشر شد، شواهد پیشنهادی برای اثربخشی ماکا در بهبود کیفیت مایع منی یافت. دکتر ایلبر معتقد است که ماکا می تواند اختلال نعوظ و همچنین کاهش میل جنسی و عملکرد جنسی را بهبود بخشد. مطالعاتی وجود دارد که نشان می دهد میل جنسی ماکا در مقایسه با دارونما بهبود یافته است، اما نحوه عملکرد دقیق آن مشخص نیست.

با این حال، دکتر واپلز همچنان مشکوک است و می‌گوید: من از هیچ مطالعه با کیفیتی که بهبود واقعی در عملکرد نعوظ را نشان می‌دهد اطلاعی ندارم. دشواری در این نوع مطالعه اغلب به این واقعیت مربوط می شود که پاسخ های جنسی انسان بسیار مستعد تأثیر دارونما هستند. بنابراین، اگر مردی فکر می‌کند که کار می‌کند، اغلب این کار را می‌کند که ممکن است داده‌ها را منحرف کند.

افزایش انرژی
با این حال، یکی دیگر از ادعاهای رایج مرتبط با ریشه ماکا، توانایی آن در بازگرداندن انرژی است. دکتر واپلز می‌گوید یک بار دیگر، هیچ مدرک قطعی در مورد خواص افزایش انرژی ماکا وجود ندارد.

با این حال، دکتر ایلبر توسط برخی تحقیقات حیوانی تشویق می شود، مانند مطالعه ای در سال 2016 در بیولوژی دارویی که به تأثیر ماکا بر ظرفیت استقامت در موش ها پرداخت و دریافت که دارای خواص ضد خستگی است. یک مطالعه کوچک در دوچرخه سواران مرد نشان می دهد که ریشه ممکن است به استقامت نیز کمک کند، اما تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

خطرات و عوارض جانبی پودر ماکا

به یاد داشته باشید که همیشه باید قبل از مصرف هر گونه مکمل یا گیاهی با پزشک خود مشورت کنید، و در مورد ریشه ماچا، این امر بسیار مهم است. دکتر والپس توضیح می دهد که وجود چیزی به نام MTCA در عصاره ماکا می تواند نشان دهنده یک مشکل ایمنی بالقوه باشد. او می‌گوید: MTCA یک مهارکننده مونوآمین اکسیداز است، که دسته‌ای از ترکیبات است که می‌تواند فشار خون و ضربان قلب را افزایش دهد و با برخی از داروهای تجویزی تعامل خطرناکی دارد. در حالی که ریشه ماکا ممکن است روزی اثرات مفیدی داشته باشد، من استفاده از آن را تا زمانی که علم واضح تر شود متوقف می کنم.

دکتر به مادران باردار یا شیرده توصیه می کند که از مصرف ماکا پرهیز کنند. علاوه بر این، کسانی که شرایط حساس به هورمون‌هایی مانند سرطان، اندومتریوز یا فیبروم‌های رحمی دارند، باید از ماکا نیز اجتناب کنند، زیرا عصاره‌های ماکا می‌توانند مانند استروژن عمل کنند.

اگر آن را مصرف کردید، با احتیاط مصرف کنید به یاد داشته باشید که فقط به دلیل اینکه عصاره گیاهی است، هنوز هم می تواند تأثیر قوی بر بدن شما داشته باشد. بنابراین، همیشه با احتیاط پیش بروید.

در حالی که ریشه ماکا هزاران سال است که به طور ایمن استفاده شده است، مانند هر مکمل یا داروی طبیعی، مهم است که آن را توسط پزشک یا یک پزشک متخصص بهداشتی واجد شرایط اجرا کنید تا مطمئن شوید که برای بدن شما مناسب است. همیشه طبق دستور مصرف شود و از دوز توصیه شده تجاوز نکنید.

منبع : besthealthmag.ca

Rate this post
نظرات

نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *