0

نانوموادی که آب آلوده را پاکسازی می‌کنند

نانوموادی که آب آلوده را پاکسازی می‌کنند

گروه بینارشته‌ای از پژوهشگران کانادایی، پروژه نوینی را برای آلودگی‌زدایی آب آغاز کرده‌اند. آنها در این پژوهش سعی دارند از مزیت ویژگی‌های منحصر به فرد نانومواد برای ابداع یک روش جدید و پیشرفته “الکتروکاتالیتیک”(ECA) استفاده کنند.

نانوموادی که آب آلوده را پاکسازی می‌کنند

هدف از این پروژه، ابداع راه‌حل‌های جدیدی برای آلودگی‌زدایی آب از ترکیبات شیمیایی مضر مانند “پرفلوروآلکیل”(Perfluoroalkyl) است که در لوازم آرایشی، محصولات تمیزکننده، فوم‌های آتش‌نشانی و مواد مقاوم در برابر آتش یافت می‌شوند. وجود این ترکیبات شیمیایی در تراکم خاص می‌تواند برای سلامتی مضر باشد.

ابتکار این پروژه، در ابداع الکترودهای مبتنی بر مواد نانوساختاربندی‌ شده جدید و ادغام آنها در فرآیند الکتروکاتالیتیک برای کاهش ترکیبات شیمیایی است. پژوهشگران در این پروژه، از ۲۵ سال تجربه و دانش خود در این زمینه استفاده خواهند کرد تا گروه جدیدی از الکترودهای مبتنی بر اکسیدهای فلز را ابداع کنند. این کار، سطوح خاصی را ارائه می‌دهد و رسانایی الکتریکی و ثبات شیمیایی را حفظ می‌کند.

پروفسور “پاتریک دروگی”(Patrick Drogui)، از پژوهشگران این پروژه گفت: این فرآیندهای الکتروکاتالیتیک، ظرفیت قابل توجهی برای آلودگی‌زدایی آب دارد که با پاکسازی “آلاینده‌های آلی دیرپا(POPs) صورت می‌گیرد. بسیاری از آلاینده‌های آلی دیرپا به عنوان مختل‌کننده‌های غدد درون‌ریز که مسئول پیامدهای موثر بر جانوران آبزی شناخته می‌شوند، هدف قرار می‌گیرند.

پروفسور “سباستین ساوو”(Sébastien Sauvé)، استاد بخش شیمی “دانشگاه مونترآل”(UdeM) کانادا و از پژوهشگران این پروژه گفت: شیمی این مواد شیمیایی، پیچیده است. برای تشخیص درست و بررسی صدها شکل شیمیایی این خانواده از ترکیبات شیمیایی و ارزیابی اثرات فرآیندهای آلودگی‌زدایی، به ابزار طیف سنجی جرمی با وضوح بالا نیاز است.

الکترودهای جدید با هدف ابداع و تنظیم فرآیندهای کاهش ترکیبات شیمیایی ساخته خواهند شد. تحلیل و بررسی این آلاینده‌ها و کاهش آنها توسط ساوو و گروهش صورت خواهد گرفت.

این پژوهش، با همکاری دو شریک صنعتی صورت می‌گیرد؛ سرویس زیست‌محیطی موسوم به “SANEXEN” و شرکت “QIT-Fer et Titane” که هر دو در کانادا قرار دارند. دروگی ادامه داد: ما با این پروژه، نه تنها نیازهای اجتماعی را که به خاطر آب آلوده پیش می‌آیند، برطرف می‌کنیم، بلکه منافع شرکای صنعتی خود را نیز برطرف خواهیم کرد.

“مارتین برو”(Martin Bureau)، معاونت فناوری SANEXEN گفت: SANEXEN به خاطر فناوری اثبات شده خود موسوم به “ALTRA Solutions”، پیشرو نوآوری در درمان آلاینده‌های نوظهور آب است.

این پژوهش، یک محیط آموزشی چندرشته‌ای استثنایی را برای اعضای گروه‌های پژوهشی فراهم می‌کند تا بتوانند دانش علمی و فنی متنوعی را در زمینه علوم مواد، الکتروفناوری و شیمی تحلیل به دست بیاورند.

این پروژه، اهمیت ایجاد مشارکت بین بخش صنعت، پژوهش و آموزش عالی را برای توسعه اقتصاد سبز و پایدار نشان می‌دهد.

Rate this post

نظرات کاربران

  • چنان چه دیدگاهی توهین آمیز باشد توسط نتگام تایید نخواهد شد.
  • چنان چه دیدگاه شما تبلیغاتی باشد توسط وبسایت نتگام تایید نخواهد شد.
  • چنان چه از لینک سایر وبسایت ها در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنان چه در دیدگاه خود از شماره تماس و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنان چه دیدگاه شما بی ارتباط با موضوع مطلب مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.