نوشیدن آب
متفرقه

5 علامت که نشان می دهد شما بیش از حد آب می نوشید

بسیاری از ما می توانیم آب بیشتری بنوشیم – اما چیزهای خوب زیادی وجود دارد.

چگونه می توان آب زیاد نوشید؟

متخصصان تغذیه مدام به ما یادآوری می کنند که نوشیدن آب کافی برای عملکرد صحیح بدن ما بسیار حیاتی است. و این چنین است – مگر اینکه بیش از حد آن را بنوشید. اگرچه بیشتر مردم به دنبال علائم کم آبی هستند ، اما بیش از حد آب بدن به همان اندازه خطرناک است. نوشیدن بیش از حد آب می تواند منجر به مسمومیت با آب شود که به هیپوناترمی نیز معروف است و به دلیل سطح غیر طبیعی سدیم در جریان خون باعث سیلاب داخلی سلول ها می شود. در موارد شدید ، مسمومیت با آب می تواند منجر به مشکلات بهداشتی ناتوان کننده مانند تشنج ، کما و حتی مرگ شود.

نوشیدن آب

 

هرگز از خانه بدون بطری آب خارج نشوید و مدام آن را در دست داشته باشید

اگر بطری آب خود را در تمام طول روز حمل کرده و بلافاصله بعد از اتمام آن دوباره پر کنید ، ممکن است بیش از حد آب بنوشید. افزودن مداوم آب به بدن می تواند باعث کاهش سطح سدیم در خون شما شود که می تواند باعث متورم شدن تمام سلول های بدن شما شود. به گفته تامارا هو-باتلر ، دکتری ، استاد علوم ورزش در دانشگاه اوکلند در روچستر ، MI ، این می تواند هنگامی که مغز شما متورم شود بسیار خطرناک شود. هو-باتلر می گوید: “مغز شما فقط قبل از رسیدن به جمجمه می تواند حدود 8 تا 10 درصد متورم شود و ساقه مغز شما را به بیرون هل دهد.”

شما حتی زمانی که تشنه نیستید آب می نوشید

بهترین راه برای اینکه بدانید بدن شما واقعاً به آب بیشتری احتیاج دارد این است که آگاهانه از احساس تشنگی خود آگاه باشید یا خیر. هیو باتلر می گوید: “بدن ما طوری برنامه ریزی شده است که با کم آبی بدن مبارزه کند زیرا ما همیشه از ترس کمبود یا کمبود آن زندگی می کنیم ، بنابراین ما همه این مکانیسم های داخلی را داریم که از ما در برابر این بیماری محافظت می کند.” یکی از این مکانیسم هایی که همه حیوانات دارند تشنگی است. تشنگی مانیتورینگ فردی بدن است که به آنها می گوید در صورت نیاز بیشتر به آنها اطلاع می دهد. هرچه آب بیشتری نیاز داشته باشید ، بیشتر تشنه می شوید. ” در اینجا دلایل غیر منتظره ای وجود دارد که همیشه تشنه هستید.

شما به طور مداوم آب می نوشید تا ادرارتان شفاف شود

اگر از آب سالم استفاده می کنید ، رنگ ادرار شما باید از رنگ کاهی تا زرد شفاف باشد. اگرچه اکثر مردم معتقدند که ادرار شفاف سالم ترین علامت هیدراتاسیون است ، اما داشتن ادرار بدون رنگدانه ممکن است نشانه این باشد که شما بیش از حد آب می نوشید. برای اکثر مردم ، هشت تا 10 لیوان آب در روز یک مقدار طبیعی در نظر گرفته می شود. این پیشنهاد بسته به قد ، وزن و الگوهای ورزشی افراد متفاوت است. در اینجا نوشیدن آب کافی با بدن شما تأثیر می گذارد.

شما مکرر ادرار می کنید ، از جمله در طول شب

اگر متوجه شدید که اغلب در نیمه های شب برای استفاده از حمام از خواب بیدار می شوید ، ممکن است بیش از حد آب بنوشید. طبق گزارش کلینیک کلیولند ، اکثر افراد بین شش تا هشت بار در روز ادرار می کنند. اگر بیش از ده بار در روز ادرار می کنید ، ممکن است بیش از نیاز بدن خود آب بنوشید. علل دیگر شامل مثانه بیش فعال و کافئین است. برای جلوگیری از دفع ادرار در شب ، چند لیوان آب خود را چند ساعت قبل از خواب بخورید تا به کلیه ها فرصت دهید تا آب را در بدن خود فیلتر کنند. (تکرر ادرار نیز می تواند شاخص دیابت بی مزه باشد.)

احساس تهوع می کنید و ممکن است استفراغ را تجربه کنید

به گفته هو-باتلر ، علائم بیش از حد آب بدن بسیار شبیه علائم کم آبی است. هنگامی که بیش از حد آب می نوشید ، کلیه های شما قادر به دفع مایعات اضافی نمی شوند و آب در بدن شروع به جمع شدن می کند. این می تواند تعدادی از علائم ناخوشایند را ایجاد کند ، که اغلب شامل تهوع ، استفراغ و اسهال است. اما اگر تا به حال استرس دارید ، به همین دلیل است که باید آب بنوشید.

شما در طول روز سردردهای تپنده دارید

سردرد هر دو نشانه بیش از حد هیدراتاسیون و کم آبی بدن است – شبیه تهوع ، استفراغ و اسهال. هنگامی که بیش از حد آب می نوشید ، غلظت نمک در خون شما کاهش می یابد و باعث تورم سلول های اندام های بدن می شود. هنگامی که غلظت نمک شما کم است ، سلول های شما رشد می کنند. هنگامی که بیش از حد آب می نوشید ، مغز شما در واقع بزرگ می شود و به جمجمه فشار می آورد. این فشار اضافی می تواند باعث سردرد ضربان دار و مشکلات جدی تری برای سلامتی مانند اختلال در مغز و مشکلات تنفسی شود. برای پیگیری ، انواع آبهایی که در مصرف روزانه شما نقش دارند را بیاموزید.

متوجه تورم یا تغییر رنگ در دست ها ، لب ها و پاهای خود می شوید

در بسیاری از موارد هیپوناترمی ، افراد دچار تورم یا تغییر رنگ قابل توجهی در دست ها ، لب ها و پاهای خود می شوند. هنگامی که همه سلول های بدن شما متورم می شوند ، پوست شما نیز متورم می شود. کسانی که بیش از حد آب می نوشند ممکن است به دلیل تورم و آب اضافی در جریان خون به طور ناگهانی وزن خود را افزایش دهند. اگر روزانه بیش از 10 فنجان آب می نوشید و تورم یا تغییر رنگ در دست ها ، لب ها و پاهای خود مشاهده می کنید ، مصرف آب خود را کاهش دهید و ببینید آیا علائم شما کاهش می یابد یا خیر. آیا می دانستید نوشیدن آب گرم و معمولی فوایدی دارد؟

عضلات شما احساس ضعف می کنند و تمایل دارند به راحتی گرفتگی کنند

داشتن یک بدن سالم و کاملاً کارآمد به معنای تعادل است. هنگامی که بیش از حد آب می نوشید ، سطح الکترولیت شما کاهش می یابد و این تعادل به خطر می افتد. سطوح پایین الکترولیت می تواند تعدادی از علائم ناخوشایند از جمله اسپاسم عضلانی و گرفتگی را ایجاد کند. با جایگزینی چند لیوان آب در روز با شیر نارگیل ، که پر از الکترولیت و 100 درصد طبیعی است ، یا یک نوشیدنی الکترولیت – می توانید از مشکلات ماهیچه ای جلوگیری کنید – در اینجا 7 مورد که متخصصان تغذیه توصیه می کنند ، ذکر شده است.

Rate this post
نظرات

نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *