کمبود ید
سلامت

8 نشانه خاموش کمبود ید

کمبود ید چیست؟ اگر چیز زیادی در مورد ماده معدنی ید نمی دانید، باید بدانید، زیرا بسیار مهم است. ید برای ساخت هورمون های تیروئیدی که رشد، تکامل و متابولیسم را تنظیم می کنند، ضروری است. از آنجایی که بدن خود ید نمی سازد، طبق گفته انجمن تیروئید آمریکا، این ماده معدنی ضروری در نظر گرفته می شود.

نیاز به ید بسته به مرحله زندگی متفاوت است. طبق گفته مؤسسه ملی بهداشت، بزرگسالان به 150 میکروگرم در روز نیاز دارند. در دوران بارداری، این نیاز روزانه به 220 میکروگرم می رسد و هر فردی که شیر می دهد به 290 میکروگرم در روز نیاز دارد.

در حالی که نمک یددار ید را تامین می کند، چندین منبع دیگر نیز وجود دارد. اینها شامل ماهی و صدف ماهی صید شده یا پرورشی، شیر، پنیر، تخم مرغ و سبزیجاتی است که در خاک غنی از ید رشد می کنند. کارشناسان حداقل هشت اونس غذای دریایی در هفته برای بزرگسالان و هشت تا 12 اونس غذای دریایی در هفته برای زنان باردار و شیرده پیشنهاد می کنند. جلبک دریایی و سبزیجات دریایی نیز ید دارند. با معرفی نمک یددار، کمبود ید بسیار کمتر از گذشته است. اما هنوز هم می تواند رخ دهد. انجمن تیروئید آمریکا گزارش می دهد که حدود 30 درصد از جمعیت جهان در معرض خطر هستند. مراقب این 8 نشانه کمبود ید باشید.

علائم کمبود ید

نشانه های کمبود این ماده معدنی می تواند به طرز دیوانه کننده ای مبهم باشد، اما اگر همچنان از ترکیبی از علائم زیر رنج می برید، ممکن است بخواهید از پزشک خود بخواهید سطح ید شما را بررسی کند.

احساس خستگی یا افسردگی می کنید

ید، یک ریزمغذی ضروری، در هر بافت بدن یافت می‌شود. تنها عملکرد شناخته شده ید، نقش آن در تولید هورمون های تیروئید، تیروکسین و تری یدوتیرونین است. در کم کاری تیروئید، تیروئید کم کار است و بدن نمی تواند هورمون های تیروئیدی کافی برای کارایی بدن تولید کند. علائم کم کاری تیروئید شامل خستگی، یبوست، افزایش وزن و سایر علائم خاموش است.

پوست شما خشک، موهایتان نازک است

علائم اضافی کم کاری تیروئید شامل خشکی پوست، حساسیت به سرما، ریزش مو و ضعف عضلانی است. خطر ابتلا به کم‌کاری تیروئید در زنان هشت برابر بیشتر از مردان است و این امر باعث می‌شود که این مشکل بیشتر برای سلامتی زنان باشد. اگرچه زنان ممکن است در هر سنی به کم کاری تیروئید مبتلا شوند، اما با افزایش سن، به ویژه پس از یائسگی، بروز آن افزایش می یابد.

همچنین بخوانید: 5 مزیت چای رویبوس را در نتگام بخوانید

عملکرد ذهنی بد

در بزرگسالان، کمبود خفیف تا متوسط ​​ید می تواند عملکرد ذهنی و بهره وری کار را مختل کند. ما تمایل داریم کمبود ید را مشکل کشورهای در حال توسعه بدانیم.

یک توده بزرگ روی گردن خود دارید

گواتر بزرگ شدن تیروئید است و نشانه ای از مصرف کم ید است. گواتر در قاعده جلوی گردن ظاهر می شود. گواتر معمولاً اولین علامت مصرف کم ید است. نمکی که به غذاهای فرآوری شده تجاری اضافه می شود حاوی ید نیست و از آنجایی که بسیاری به غذاهای فرآوری شده متکی هستند، ممکن است ید کافی دریافت نکنند.

وقتی دراز می کشید احساس خفگی می کنید

گواتر بزرگ ممکن است باعث شود که تنفس و بلع دشواری داشته باشید. به گفته انجمن تیروئید آمریکا، زمانی که دراز کشیده اید، ممکن است احساس کنید در حال خفگی هستید.

در دوران بارداری مشکل دارید

در دوران بارداری، بدن به هورمون‌های تیروئیدی نیاز دارد که برای تولید آن به ید کافی نیاز دارد. این هورمون‌های تیروئیدی میلین را می‌سازند که سلول‌های عصبی را احاطه کرده و از آنها محافظت می‌کند و به آنها کمک می‌کند تا به درستی ارتباط برقرار کنند. مادرانی که به شدت دچار کمبود ید هستند در معرض خطر سقط جنین و مرده زایی هستند. کمبود ید اثرات نامطلوب متعددی بر رشد و تکامل جنین دارد. کمبود ید در بارداری رشد عصبی جنین را مختل می کند. کمبود ید در مادر باردار می تواند به آسیب مغزی غیرقابل برگشت برای نوزاد منجر شود. کمبود ید عامل اصلی عقب ماندگی ذهنی قابل پیشگیری در جهان است. علاوه بر این، دریافت ناکافی ید در کودکان رشد مغز را محدود می‌کند و ممکن است بر هوش تأثیر بگذارد.

کمبود ید در دوران بارداری ممکن است منجر به کاهش رشد و مشکلات دیگری برای کودک شود. کمبود ید در دوران بارداری با ADHD در کودکان مرتبط است. متخصصان به زنان باردار و شیرده و زنانی که ممکن است باردار شوند، پیشنهاد می کنند روزانه 150 میکروگرم ید پتاسیم به عنوان مکمل مصرف کنند. بدن ید پتاسیم را به خوبی جذب می‌کند و اغلب در مولتی ویتامین‌های معمولی یافت می‌شود.

تست کمبود ید
در مورد سطح ید خود کنجکاو هستید؟ اگر قرار بود سطح خود را آزمایش کنید، پزشک احتمالاً آزمایش ادرار برای تعیین غلظت ید ادرار شما تجویز می کند. این به این دلیل است که ید از طریق ادرار از بدن خارج می شود. نتایج آزمایش نشان می دهد که آیا شما کمبود ید دارید.

منبع: thehealthy.com

3/5 - (1 امتیاز)
نظرات

نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *