فواید حبوبات
سلامت

5 فواید حبوبات برای سلامتی و 5 خطر شگفت انگیز

حبوبات نیروگاه های تغذیه ای مملو از پروتئین، فیبر، ویتامین های گروه B، آهن، پتاسیم و کم چربی هستند. اما این غذای قوی علاوه بر فواید همچنین می تواند خطرات بالقوه ای برای سلامتی داشته باشد.

فواید حبوبات: لوبیا می تواند از بیماری قلبی جلوگیری کند

مطالعات نشان داده است افرادی که حبوبات بیشتری مصرف می‌کنند، خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را کاهش می‌دهند و فیتوکمیکال‌های موجود در لوبیا ممکن است تا حدی قابل قدردانی باشند، زیرا در برابر آن محافظت می‌کنند. مروری بر مطالعات پزشکی در سال 2017 دریافتند که مصرف زیاد حبوبات با کاهش خطر مرگ زودرس و به ویژه مرگ ناشی از بیماری های قلبی عروقی مرتبط است.

حبوبات می تواند با سرطان مبارزه کند

به گفته انجمن شیمی آمریکا، لوبیاها حاوی طیف وسیعی از مواد شیمیایی گیاهی مبارزه کننده با سرطان، به ویژه ایزوفلاون ها و فیتواسترول ها هستند و همگی می توانند به کاهش خطر سرطان کمک کنند.

حبوبات می تواند کلسترول را کاهش دهد

حبوبات فیبر محلول بدن را تامین می کند که نقش مهمی در کنترل سطح کلسترول خون دارد. وزارت بهداشت و منابع انسانی ایالات متحده می گوید که 5 تا 10 گرم فیبر محلول در روز مقداری که در 1/2 تا 1/2 فنجان لوبیا دریایی وجود دارد کلسترول LDL را حدود 3 تا 5 درصد کاهش می دهد. لوبیا همچنین حاوی ساپونین و فیتوسترول است که به کاهش کلسترول کمک می کند.

حبوبات می تواند به کاهش وزن کمک کند

طبق یک مطالعه در سال 2016 ، یک وعده حبوبات به شما کمک می کند تا سریعتر احساس سیری کنید زیرا محتوای فیبر غنی معده شما را پر می کند و باعث افزایش آهسته تر قند خون می شود. این باید مدت طولانی تری گرسنگی را از بین ببرد و به شما منبع انرژی ثابتی بدهد.

حبوبات می تواند به مدیریت دیابت کمک کند

حبوبات یک غذای فوق العاده برای افراد مبتلا به دیابت است! تحقیقات نشان داده است که تعادل کربوهیدرات‌های پیچیده و پروتئین به جای افزایش ناگهانی گلوکز که می‌تواند پس از خوردن کربوهیدرات‌های ساده رخ دهد، منبع آهسته و ثابتی از گلوکز است.

خطرات سلامتی: حبوبات می تواند باعث میگرن شود

به گفته بنیاد ملی سردرد، برخی از لوبیاها و حبوبات حاوی ماده ای به نام تیرامین هستند که می تواند باعث میگرن شود. این غذاها همچنین ممکن است در برخی افراد واکنش آلرژیک ایجاد کنند. FARE (آلرژی غذایی، تحقیق و آموزش) گزارش می دهد که بادام زمینی شایع ترین آلرژی به حبوبات است. اگر این اتفاق افتاد، با یک پزشک صحبت کنید و مقصر را از رژیم غذایی خود حذف کنید.

حبوبات می تواند فشار خون را افزایش دهد

به گفته بنیاد ملی سردرد، اگر از یک مهارکننده مونوآمین اکسیداز (MAO) برای درمان افسردگی استفاده می‌کنید، از باقلا پرهیز کنید زیرا می‌تواند با داروهای شما تداخل داشته باشد و فشار خون را افزایش دهد. مهارکننده های MAO یکی از 12 دارویی است که هرگز نباید آن را با الکل مخلوط کنید.

حبوبات می تواند در جذب ویتامین اختلال ایجاد کند

برخی از لوبیاها مانند سویا حاوی موادی هستند که در جذب بتاکاروتن و ویتامین‌های B12 و D اختلال ایجاد می‌کنند. گرمای حاصل از پخت و پز بیشتر این مواد را غیرفعال می کند و جذب ویتامین را بیشتر می کند. با این حال، جبران کاهش احتمالی ویتامین با مصرف مقدار زیادی میوه‌های تازه و سبزیجات زرد یا سبز تیره (برای افزایش بتاکاروتن) و گوشت بدون چربی (برای ویتامین B12) هنوز هوشمندانه است.

حبوبات می تواند باعث نقرس شود

اگر از نقرس رنج می برید، در مورد مصرف حبوبات با پزشک خود صحبت کنید. بر اساس یک مطالعه در سال 2014 در بولتن بیولوژیکی و دارویی، اغلب به افراد مبتلا به نقرس توصیه می شود که از نخود، لوبیا، عدس و سایر حبوبات به دلیل محتوای پورین بالایی که دارند خودداری کنند. در افراد مستعد، پورین ها سطح اسید اوریک را افزایش می دهند و می توانند حمله نقرس را تسریع کنند. گزارش یک نفر را بخوانید که زندگی با نقرس چگونه است.

منبع

Rate this post
نظرات

نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *