تکنولوژی درمان قطع نخاع
اخبار تکنولوژی سلامت هنرمندان

رونمایی ایلان ماسک از تکنولوژی درمان قطع نخاع

یک استارتاپ فعال در عرصه ساخت چیپ های مغزی متعلق به ایلان ماسک کارآفرین و میلیاردر سرشناس آمریکایی ، با انتشار ویدیویی در روز جمعه از نسل جدیدی از تولیدات این کمپانی خبر داد. در این ویدیو میمونی دیده می شود که ظاهراً ایمپلنت هایی از این تکنولوژی جدید در مغز او کار گذاشته شده و اکنون در حال انجام یک بازی ویدیویی ساده است. این ویدیو سه دقیقه ای از استارتاپ Neuralink، میمونی به نام پیجر را نشان می دهد که چیپ هایی در دو طرف مغز او کارگذاری شده و در حال انجام بازی Mind Pong است. این میمون اگر چه از قبل آموزش دیده اما اکنون دستگیره بازی را در دست داشته و با فکر کردن آن را بالا و پایین می کند.

رونمایی ایلان ماسک از تکنولوژی درمان قطع نخاع

ایلان ماسک در توییتی که به این ویدیو اشاره دارد، نوشته است: «اولین محصول @Neuralink افراد دارای معلولیت را قادر خواهد ساخت با استفاده از ذهنشان از تلفن های هوشمند با سرعتی بسیار بیشتر از افرادی که از دستشان استفاده می کنند، استفاده نمایند. نسخه های بعدی قادر خواهند بود تا سیگنال هایی را از نورالینگ ها در مغز به نورالینک هایی در دسته های نورونی حسی و موتوری بدن منتقل کنند و بدین ترتیب برای مثال، افراد مبتلا به فلج ستون فقرات را دوباره قادر به راه رفتن می سازند. این دستگاه در داخل جمجمه کار گذاشته شده و به شکل بی سیم شارژ می شود، به همین دلیل ظاهر و حس شما کاملاً طبیعی خواهد بود».

چیپ نورالینک با ضبط و رمزگشایی سیگنال های الکتریکی مغز از طریق بیش از ۲۰۰۰ الکترودی که در مناطق کورتکس حرکتی مغز میمون کار گذاشته شده کار می کند، جایی که تحرکات دست و بازو را کنترل می کند. در ویدیو منتشر شده چنین گفته می شود: «با استفاده از این داده ها، می توانیم بخش رمزگشایی را از طریق مدل سازی ریاضی رابطه بین الگوهای فعالیت عصبی و تفاوت حرکات دسته بازی که تولید می کنند، کالیبره کنیم».

کمپانی Neuralink که در سال ۲۰۱۶ توسط ایلان ماسک در سان فرانسیسکو تاسیس شد، می خواهد چیپ های کامپیوتری بی سیم را در مغز انسان ها کار بگذارد تا به درمان بیماری های عصبی مانند آلزایمر، زوال عقل و آسیب های نخاعی کمک کرده و جسم انسان را با هوش مصنوعی ترکیب نماید. در آگوست ۲۰۲۰ بود که ایلان ماسک از یک خوک با چیپ کارگذاری شده Neuralink در مغز آن رونمایی کرد و نوشت: «یک فیت بیت در جمجمه شما».

Rate this post
نظرات

نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *