نوشیدنی داغ خطر سرطان را بالا می‌برد
سلامت

نوشیدنی داغ خطر سرطان را بالا می‌برد

مطالعات نشان داده است مصرف نوشیدنی های بسیار داغ مانند چای باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان مری می‌شود. آیا شما نیز از آن دسته افرادی هستید که دوست دارند تا قهوه و یا چای را داغ بنوشند؟ اگر چنین است باید به شما بگوییم پیش از آنکه دوباره چنین کاری را بکنید، اندکی درباره آن فکر کنید؛ چرا که مایعات داغ نه تنها سبب سوزاندن دهان و حلق شما می‌شود؛ بلکه احتمال ابتلا به سرطان مری را نیز در شما افزایش می‌دهد.

نوشیدنی داغ خطر سرطان را بالا می‌برد

محققان تلاش کردند تا نگاه دقیق تری بر این ادعا که گفته می‌شود چای داغ سبب سرطان مری می‌شود، داشته باشند؛ به خصوص که سرطان مری از لحاظ شیوع در جهان، جایگاه ششم را دارد.

برای همین منظور، آن‌ها اقدام به بررسی ۱۰ سال داده‌های جمع آوری شده کردند و روش نوشیدن چای را در ۵۰ هزار و ۴۵ شرکت کننده که سنین ما بین ۴۵ تا ۷۵ سال داشتند، در این مدت بررسی کردند. در این پژوهش آن‌ها دریافتند افرادی که ۲۳.۷ اونس چای (معادل ۵۷۱ گرم) چای روزانه با درجه ۱۴۰ درجه فارنهایت (۶۰ درجه سانتی گراد) یا بیشتر می‌نوشند، خطر ابتلا به سرطان مری را تا ۹۰ درصد افزایش می‌دهند.

دانشمندان هنوز در حال تلاش برای جمع آوری مکانیسم‌هایی هستند که منجر به این ارتباط می‌شود؛ اما آن‌ها معتقدند که نوشیدنی‌هایی در این درجه حرارت، می‌توانند باعث آسیب دائمی به دیواره مری شوند و به ترکیبات سرطان زا، دسترسی بیشتری به این بافت‌ها می‌دهند.این امر می‌تواند به ویژه در مورد افرادی که الکل زیادی مصرف می‌کنند یا به طور منظم سیگار می‌کشند نیز می‌تواند صادق باشد؛ چرا که سیگار و الکل، مواد سرطان زای بیشتری به بدن وارد می‌کنند.

با وجود آنکه این پژوهش به طور خاص بر روی چای به انجام رسیده است، اما محققان معتقدند که ارتباط مشابهی بین قهوه یا آب داغ و سرطان مری وجود دارد؛ هرچند برای تأیید این فرضیه باید آزمایش‌های واقعی به انجام برسد.
در مورد نحوه جلوگیری از افزایش خطر ابتلا به سرطان مری یک راه حل ساده وجود دارد: قبل از لذت بردن از نوشیدنی، حداقل چند دقیقه صبر کنید، تا خنک شود.

Rate this post
نظرات

نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *